I jämförelse

Jag satt och räknade lite i morse för skoj skull.

Under resans gång har vi haft en matbudget per person och dag på ca 100 kr inklusive vatten att dricka. Mat är dyrt här så det har inte gått att hålla riktigt alla dagar även om vi har lagat all mat själva utom tre gånger då vi ätit ute pga logistiska skäl. Vattnet per person utgör ca 25 kr per dag.

En vanlig lunch ute kostar ca 3500 collones och det är ca 65 kr. En liter vatten kostar ca 9 kr.

På hotellet nu har vi fått matbiljetter till ett värde av ca 56 dollar var som ska vara i ett dygn. Det känns helt galet i jämförelse med hur vi har levt de senaste två veckorna.

Varje rum på hotellet kostar ca 65 dollar per natt. Det är vad vi har betalat för ungefär hälften av gruppens bäddarna per natt på vandrarhemmen som vi har bott på.

Det är bara att konstatera att man kan resa både dyrt och billigt. Men just nu njuter vi av lyxen.

Dagens frukost – havregrynsgröt

/Sofi

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s